Виставка собак

Конформаційне шоу, також званне як виставка порід, на якій суддя, знайомий з конкретними породами собак, оцінює індивід породисті собаки, наскільки добре собаки відповідають до встановленого типу породи.

Такі виставки корисні заводчикам як засіб оцінки собак для племінних цілей. Чемпіонат з конформації від визнаного національного кінологічного клубу, як правило, вважається досить об’єктивним показником достоїнств, оскільки він вказує на те, що певна кількість різних суддів неодноразово визнавала собаку чудовим прикладом своєї породи. Без виставочних оцінок собака не допускається до розведення. Це обов’язкова умова для отримання племінного допуску.

Перша сучасна виставка собак – конформаторів відбулася в Ньюкасл – Апон – Тайн, Англія, в червні 1859 р., і були заплановані єдині породи покажчики і сетери.

Судді

Виставка собак – конформацій – це не порівняння однієї собаки з іншою, а порівняння судді кожної собаки з вже сформованим образом ідеалу той чи іншої породи. Судді на виставках собак визначають собак, які відповідають опублікованим стандартам для кожної породи. Це може бути складним завданням, оскільки деякі судження повинні бути обов’язково суб’єктивними. Як приклад, що саме передбачає “повну шерсть” або “життєрадісне ставлення”, описи, що містяться у стандартах породи, можна дізнатись лише завдяки досвіду з породою, яка вимагає цієї конкретної вимоги.

Як правило, судді мають сертифікат для судження однієї або кількох порід, як правило, однієї і тієї ж групи, але кілька «всепородних» суддів мають підготовку та досвід для оцінки великої кількості порід.

Оцінки

У класах юніорів, проміжному, відкритому, робочих, чемпіонів та ветеранів, а також у класі чемпіонів НКП (на монопородних виставках) присуджуються наступні оцінки:

• відмінно / excellent (червона стрічка), може бути присуджено лише собаці, дуже близької до ідеалу стандарту, представленого у чудовій кондиції, що демонструє гармонійний урівноважений темперамент, що має високий клас та відмінну підготовку; її чудові характеристики, що повністю відповідають породі, дозволяють проігнорувати деякі недосконалості, проте статевий диморфізм має бути яскраво виражений.
• дуже добре / very good (синя стрічка), може бути присуджено тільки собаці, яка має типові ознаки породи, добре збалансовані пропорції і представлена в коректній кондиції; допускається кілька невеликих недоліків, проте собака повинен демонструвати клас.
• добре / good (зелена стрічка), має бути присуджено собаці, що має основні породні ознаки; переваги повинні переважати над недоліками, так щоб собака все ще міг вважатися добрим представником своєї породи.
• задовільно / satisfactory (жовта стрічка), має присуджуватися собаці, яка може бути без сумнівів віднесена до певної породи, не володіючи при цьому її основними достоїнствами, а також собаці, чия фізична кондиція різко відрізняється від бажаної.
• дискваліфікація / disqualification (біла стрічка), повинна даватися собаці в наступних випадках:

тип не відповідає стандарту, невластиву породу або агресивну поведінку, крипторхізм, вади зубної системи, дефекти будови щелеп, нестандартне забарвлення або структура вовни, явні ознаки альбін передбачений стандартом цієї породи, а також дефекти, що загрожують здоров’ю.
причина дискваліфікації має бути відображена в описі та у звіті, листи опису (оригінал та копія) повинні бути завірені власноручним підписом судді та підписом власника/хендлера дискваліфікованого собаки, що підтверджує, що він був ознайомлений з фактом та причиною дискваліфікації.
• неможливо відсудити (без оцінки) / cannot be judged (without evaluation), дається собаці, якщо вона безперервно стрибає або рветься з рингу, унеможливлюючи оцінку рухів та алюра, або не дає судді себе обмацати, оглянути зуби та прикус, анатомію та будову, хвіст або сім’яники, або в неї видно сліди операції або лікування, що мав на меті ввести суддю в оману, замаскувати або відкоригувати недоліки екстер’єру (наприклад, виправлено повіку, вухо, хвіст),таке ж рішення має бути прийняте і при подвійному хендлінгу (привернення уваги собаки через ринг), який суворо заборонено на всіх виставках у системі FCI. Причина залишення без оцінки має бути відображена в описі та у звіті.

У класах бебі та цуценят присуджуються такі оцінки:

• дуже перспективний/very promising (червона стрічка);
• перспективний/promising (синя стрічка);
• неперспективний/not promising (біла стрічка).

Ранги

На виставках усіх рангів у кожній породі також вибираються:

• НБ / BOB baby – найкращий бебі породи; вибирається порівнянням кобеля та суки CW бебі (на виставках, де за рішенням оргкомітету вевся запис до класу бебі).
• НЩ / BOB puppy – найкраще цуценя породи; вибирається порівнянням кобеля та суки CW цуценят.
• НЮ / BOB junior – найкращий юніор породи; вибирається порівнянням кобеля та суки CW класу юніорів.
• НВ/BOB veteran – найкращий ветеран породи; вибирається порівнянням кобеля та суки CW класу ветеранів.
• НПП / BOB (Best of Breed) – найкращий представник породи; вибирається порівнянням шести собак: кобеля та суки CW класу юніорів; кобеля і суки, обраних порівнянням CW класів проміжного, відкритого, робочих, чемпіонів та (якщо застосовно) чемпіонів НКП; кобеля та суки CW класу ветеранів.
• ВОS (Best of Opposite Sex) – найкращий представник протилежної статі в породі; вибирається порівнянням собак протилежної статі після вибору НПП/ВОВ.
Сука і пес – володарі основних титулів вибираються після суддівства дорослих класів. НБ, НЩ, НЮ, НВ, BOB та BOS вибираються після закінчення суддівства породи.

Виставкові титули

Собаки, які здобули кваліфікацію «1-е відмінно», можуть розглядатися як претенденти на CAC — кандидат у національні чемпіони краси. CAC може бути присуджений тільки в тому випадку, якщо якість собаки може розцінюватися як чудове. CAC може бути автоматично присвоєний «1-му відмінно».

Всі дорослі суки з САС порівнюються на найкращу суку.

Всі дорослі кобелі з САС порівнюються на кращого кобеля.

Краща сука , кращий кобель і кращий юніор порівнюються на ВОВ та ВОS.

Доказом того, що цей собака представлений до нагородження, є сертифікати CAC, які вручаються учасникам виставки.

САС (кандидат у національні чемпіони краси) – присуджується найкращим сукам та кобелям в класах інтермедіа, відкритий, робочий, чемпіони.
JСАС (кандидат у юні національні чемпіони краси) – присуджується найкращим сукам та кобелям у класі юніорів.
BOB (найкращий представник породи) – присуджується при порівнянні найкращих сук та кобелів у класах юніорів, інтермедіа, відкритий, робочий, чемпіони та ветерани.

Найкращий представник породи бере участь у завершальному конкурсі виставки — «Найкращий собака виставки» («Best in show»).
САCIB чи UKCIB (кандидат у міжнародні чемпіони краси) — присуджується лише на міжнародних виставках суці та кобелю, у порівняльному рингу переможців класів інтермедіа, відкритий, робочий, чемпіони.

Класи, в яких CACIB або UKCIB не може бути присуджено:
• клас цуценят (Puppy Class) від 6 до 9 місяців;
• клас юніорів (Junior Class) від 9 до 18 місяців;
• клас ветеранів (Veteran Class) від 8 років та більше.

Експерт одноосібно ухвалює рішення про присудження титулу собаці.

Критерії оцінки на виставці собак

Оцінка собаки на виставці складається з двох частин:

– Відповідність породі, так звана породна краса, презентабельність і «харизма» собаки. Перше регламентовано описом собаки і оцінюється за шкалою від «відмінно» до дискваліфікації.
– Друге – суб’єктивно і складається з першої частини і особистих вражень конкретного судді. Ваша собака, як представник породи, може мати відмінні оцінки, але не завоювати жодного титулу.

Види виставок

Простіші виставки собак – обласні та племінні огляди. На таких заходах, зазвичай, тренуються перед майбутніми грандіозними подіями. Титули на них не видаються. Якщо ви хочете добитися титулу для свого улюбленця, вам потрібна виставка рангу САС або CACIB – національна та міжнародна відповідно. У Києві такі заходи проводяться регулярно. Усі виставки, зазвичай, проводяться у вихідні дні для зручності власників. Щоб отримати міжнародний титул, спочатку необхідно досягти успіхів на національному рівні. Виставка може бути моно – або всепородною. Перші можуть мати різні ранги, вони визначаються максимальним титулом, які може отримати на заході ваш улюбленець:

кандидат у чемпіони, переможець клубу або чемпіон клубу.
Виставки проходять у багатьох містах України, календар виставок можна побачити на сайті КСУ.